14.Naš mali kaj

Dežđ. Još jedan jesenski dan u OŠ Mursko Središće. I još jedan Naš mali kaj, 14. po redu. Isto mjesto, isti ljudi, ista priredba skrojena po već uhodanom scenariju, a ipak svake godine iznova zanimljiva i nezaboravna.

Polako i spokojno  okupila su se djeca, baš kao što pomalem i stiha kajkavska poezija odzvanja u prostoru. A onda je, odjednom, u svakom kutu škole zazvonila Kajkavska Reč.

Korijeni i krila

Jedna poznata poslovica poručuje: Djeci koju odgajamo trebamo dati dva dragocjena dara- korijenje i krila.

Korijenje, da znaju gdje im je dom, da cijene i vole sebe, mudrost i ljubav svih svojih predaka, svoj jezik, svoju zemlju, svoju baštinu... Krila, da nauče sanjati, a zatim da odlete i primijene sve što smo im pomogli naučiti kako bi stvarali.

Upravo ove vrijednosti nastoji njegovati i poticati manifestacija Naš mali kaj, a slikovito je to izrazio i ravnatelj  škole OŠ Mursko Središće prof. Elvis Šarić:

„Svoju ljubav i povezanost u stvaranju  djela iz područja kajkavskog izričaja, djeca i njihovi mentori crpe iz bogatih izvora kulture rodnoga kraja, te ih implementiraju kroz tradicionalne oblike likovnih, glazbenih i književnih formi. Također me veseli što su uz tradicionalne oblike na ovogodišnjoj manifestaciji  bili prisutni i suvremeni oblici umjetničkog stvaranja, kao što su fotografija, animirani film  i multimedija.  Jer nemojmo zaboraviti, tradicija nam govori tko smo i kamo idemo, a inovacije nam pomažu da tamo i stignemo. „

Zvirajo reči i pesma zvoni

Naš mali kaj je manifestacija koja potiče dječje kajkavsko stvaralaštvo. Idejni začetnik i duša Našeg malog kaja je prof. Sonja Vršić. Tijekom godina manifestacija je rasla i nudila sve više sadržaja kojima je osnovni cilj isti - kreativna uporaba zavičajnog jezika.

Za sve sudionike ovogodišnjeg Našeg malog kaja organizirani su natječaji kojima smo željeli zainteresirati mlade za očuvanje kajkavske riječi- literarni natječaj: Zviraju reči, glazbeni natječaj: Pesma zvoni, kajkavski kviz: Smo kaj pozabili?  i foto natječaj: Moja sreča.

Za učenike sudionike organizirano je 6 radionica: Fotografska, Etno, Lutkarska,  Dramska radionica te Radionica glazbenog stvaralaštva i Scenske igre glazbom, ritmom, pokretom i riječima. Učenici OŠ Mursko Središće sudjelovali su u još u pet radionica  koje su održali profesori-mentori i učenici Graditeljske škole Čakovec – škole partnera 14. Našeg malog kaja: Video radionica, Radionica animacije, Paper 3 D, Radionica izrade web stranice, Keramička radionica. U radionicama je ukupno sudjelovalo oko 160 učenika.

Ove godine u natječajima su sudjelovali učenici iz 21 osnovne škole iz Međimurske,  Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije, a pridružili su se i učenici OŠ Grad iz pokrajine Prekmurje u susjednoj Sloveniji.

U literarnim radovima djeca su domačim riječima svojega kraja oblikovala tematsko bogatstvo. Mali stihotvorci iz šesnaest osnovnih škola opisivali su zapažanja iz svijeta oko sebe, preplitali maštu i stvarnost, opisivali krajolike, ljude i pojave s obzirom na doba godine ili neku posebnu priliku, uspoređivali moderno doba sa prošlošću pa često iz njihovih uradaka iščitavamo uočavanje socijalnih tegobi koje današnje vrijeme nosi sa sobom. Nerijetko se u pjesmama otkriva i neka anegdotalna zgoda humorističnog karaktera.

Otkrivajući još uvijek žive i bogate izražajne mogućnosti za svoju sliku svijeta mladi su stvaraoci kroz literarne uratke razvijali svoj poseban odnos prema jeziku svojega zavičaja, jeziku koji valja njegovati, cijeniti i čuvati.

Osim literarnog stvaralaštva, mali kajkavci oduševili su i u natječaju Pesma zvoni i to  tradicionalnim kajkavskim popevkama poput Vuprem oči, ali i autorskim skladbama poput skladbe Zmotanec „Kaj“( OŠ Sv. Martn na Muri). Na natječaju su sudjelovali učenici sa svojim mentorima iz 7 škola.

Fotografski natječaj  Moja sreča i jezični kviz „Smo kaj pozabili“

Što nam je potrebno za sreću ? Pitanje je koje si često postavljamo, ali na koje rijetko i odgovaramo. Tema fotografskog natječaja bila je Moja sreča.  Učenici su slikom uhvatili djeliće iz njihova života koji ih čine sretnima. Nekima je to njihov kućni ljubimac, nekima prijatelji, a nekima članovi obitelji. Na natječaj je pristiglo 18 fotografija koje su izložene u prostorijama škole i podsjećaju nas na male sitnice u životu koje su naše srećonoše.

Na jezični kviz „Smo kaj pozabili“ prijavilo se 8 osnovnih škola, tj. ukupno 24 učenika koji su se natjecali u poznavanju kajkavskih riječi, običaja, u otkrivanju predmeta koji su koristili naši stari i u poznavanju značenja kajkavskih poslovica. Kviz je osmislila i vodila učiteljica Maja Herman, prof. hrv. jezika. Pobijedile su Coprnice, učenice OŠ Donja Dubrava, drugo mjesto osvojili su Novakofčani iz OŠ Podturen, a treće je mjesto pripalo Pikačima iz OŠ Selnica. Za svoj su trud i uspjeh primili vrijedne knjižne nagrade.

Iskra koja ne prestaje tinjati

Svake godine u približno isto vrijeme u našoj školi zatinja mala iskra koja uvijek iznova zagrije srca djece, učitelja, roditelja i gostiju - to je meka, topla kajkavska riječ. Uvuče se u srce govornika i donosi falačec sreče k svakomu slušatelju. I onda se dogodi čarolija pa i mali kajkavci na pozornici blistaju i osvoje publiku. A najvažnije od svega je što će svaki sudionik Našeg malog kaja kući ponijeti malu iskru koja će ga neko vrijeme pratiti i činiti sretnim.

(Leona Jug, dipl. bibl.)

objavio: Leona Jug   datum: 20. 11. 2017.