Mjesec hrvatske knjige

Mjesec hrvatske knjige ( 15.10.-15.11.) prohujamo nam je brzinom svjetlosti. Čitali smo sto na sat jer je i tema Mjeseca bila „ Čitamo sto na sat“.

Našim malim prvašićima posvetili smo najviše pažnje. Iako još sami ne znaju sto posto čitati sto na sat, potrudili smo se da im mi čitamo u petoj brzini.

Kod svog prvog službenog posjeta knjižnici, prvašići su dobili članske iskaznice i od tog trenutka svakodnevno su u knjižnici. Tomu je pridonijela i gradska knjižnica koja nam je poslala svoje slikovnice u goste za vrijeme dok još traje njezino preuređenje. Tako smo našim učenicima osigurali kvalitetne i atraktivne naslove  i uvjerena sam da su s roditeljima čitali sve u šesnaest.

I ove godine posjetio nas je lav u knjižnici. Da, dobro ste čuli, LAV. Ne bilo kakav lav, već onaj koji voli slušati priče. Upoznali su ga učenici matične škole, a kad su nam došli prvaši i trećaši iz PŠ Hlapičine , nažalost, morao je brzo skoknuti do prijateljice zebre iz Etiopije.  Ali nam je ostavio pismo, kamishibai priču i poklone tako da se iskupio.

Zapravo, LAV u knjižnici je predstava koju su učenice osmog razreda - Dena, Marta, Karla, Lea i Nikolina – odglumile za naše najmanje.

Knjižničarka je spakirala kofere ( s knjigama), ali nije daleko otišla. Zaustavila se u PŠ Peklenica jer su je zvali prvi i treći razred u goste. Čitali smo bajke i basne, glumili i zabavljali se.

Zatim su prvašići iz matične škole pozvali knjižničarku u goste. Zajedno smo pročitali i pojeli Crvenkapicu i otkrili nove glumačke talente- Davida i Idoru.

U goste nam je došla i  ravnateljica Gradske knjižnice Ivana Sakač koja je prvašićima pročitala priču Mjesta ima na metli svima.

Nakon maratonskog čitanja, knjižničarka je željela provjeriti koliko se čitalo i koliko su učenici načitani. Zato je pripremila „kahootanje“. Ne, kihotanje (makar ga je bilo na pretek), nego kviz u Kahootu, gdje su učenici igrali jedan protiv drugoga. Sudjelovali su učenici 8. A razreda te učenici 3.A i 3.B razreda. Osmaši su morali odgovarati na pitanja vezana uz lektiru od 1. do 8. razreda i pokazati znanje iz opće kulture vezane uz knjigu i čitanje. Pobijedio je (i to zasluženo) Nikola Oletić.( 8.A)

Već tradicionalno, sudjelovali smo u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja u sklopu kojeg su učenice Marta Sakač, Lorena Stubičar i Iva Hranilović morale pročitati 3 naslova da bi mogle sudjelovati u on-line kvizu koji organiziraju na državnom nivou Knjižnice grada Zagreba. Kviz su riješile 100% točno te im čestitamo!

Čitajte i dalje, ne morate baš 100 na sat, bit će i 50 dovoljno.

Pozdravlja vas knjižničarka Leona!

objavio: Leona Jug   datum: 23. 11. 2016.