Naučiti abecedu nije mala stvar. To treba i proslaviti!

U  radnom i radosnom ozračju  protekao je zajednički roditeljski sastanak/radionica učenika i roditelja 1.a razreda održana na kraju siječnja.Učenici su dočekali i pozdravili roditelje kratkim programom o brojevima i slovima koje su naučili. Recitirali su, svirali, pjevali i plesali.

Nakon toga, učiteljica ih je upoznala s novim rukopisnim pismom koje će učiti nakon naučenih tiskanih slova. Ponovili su i vježbe za bolje i ljepše pisanje. Malo Brain  gyma,  malo „olimpijade na olovci“ i malo  pletenja prstima koje su naučili za  domaću zadaću kroz zimske praznike.

Slijedio je sat lektire. Učenje slova uz tekstove iz početnice, pratile su i pjesme Z. Baloga iz njegove zbirke pjesama Male priče o velikim slovima. Vratili smo se nekim pjesmama i pokazali roditeljima kako se interpretiraju pjesme i kako izgleda sat lektire.

Nakon toga  su iz čarobne kutije izvlačili  slova. Učenik i roditelj na svoj su način morali  pokazati  slovo koje su izvukli. Bili su vrlo maštoviti! Bilo je tu kipova, pantomime, zamrznutih slika i  što je bilo najsmješnije, pisanje slova stražnjicom.

Izvučeno slovo trebalo je pokazati i znakom/prstima jer smo i to naučili.

Prišlo se  ilustraciji pjesama. Koristili smo crtu kao likovni element pisma, a rezultat zajedničkog rada učenika i roditelja je  vesela abeceda neobičnih, oživljenih slova u tehnici flomastera i olovaka u boji.

Na kraju dvosatnog druženja, ocjenu svih provedenih aktivnosti roditelji i učenici  pokazali su  aktivnim sudjelovanjem u plesu uz pjesmu Abeceda.

Zaista prava proslava uspjeha i dobra priprema za novo rukopisno pismo u pisanju kojeg su već pravi majstori.

Učiteljica MM

objavio: Leona Jug   datum: 21. 3. 2016.