Poletna šola EU- Bralni tabor

Od 26.6. do 28. 6. deset učenika naše škole imali su prilike sudjelovati u trodnevnoj ljetnoj školi EU u Lendavi, tj. čitalačkom kampu koji je organizirala Dvojezična osnovna škola Lendava. Koncept Poletne šole EU je bio ujediniti učenike triju država (Slovenije, Hrvatske i Mađarske) i na neformalan način i u ležernom okruženju približiti vrednote i prilike koje njima nudi Europska unija.

Osim učenika naše i matične škole u ljetnoj školi su sudjelovali i učenici iz Murakereszturja iz Mađarske te stručni djelatnici navedenih škola.

U tri dana Poletne šole naši su učenici imali prilike naučiti mnogo podataka o Europskoj uniji, predstaviti našu domovinu učenicima ostalih škola, upoznati ih s našim najpoznatijim piscima i izumiteljima.

Prvi dan učenici su izrađivali plakate kojima će predstaviti mjesto u kojem žive, zatim svoju domovinu te najpoznatije osobe povijesnog, kulturnog, društvenog i znanstvenog značaja svoje zemlje. Održano je i zanimljivo i korisno predavanje o Europskoj unije koje je pripremio Dejan Bogdan iz PIP-a ( Pravo Informacije Pomoč), a nakon predavanja su učenici provjerili znanje o EU u kvizu. Gubitnika nije bilo , a svi su nagrađeni sladoledom.

Nakon natjecanja trebalo se malo odmoriti. Dvije slovenske učiteljice održale su zanimljivu radionicu pod nazivom čitalačka joga. Svi sudionici su uz niz igara popraćenih glazbom i kretanjima uživali u čitanju opuštajućih priča.

Kad je razgibavanje završeno održana je čajanka uz knjigu Lav u knjižnici koju su čitale učiteljice na slovenskom i mađarskom jeziku usporedno.

Drugi dan je obilježen zajedničkom radionicom kuhanja gdje su učenicima podijeljeni recepti i sastojci te su zajednički u školskoj kuhinji spravljali  doručak.  Učenici svake škole sa sobom su ponijeli i autohtone specijalitete koje su pripremile školske kuharice tako da je na završnoj zabavi trpeza bila pravo malo tronacionalno šarenilo.Drugi dan su učenici iskoristili i za prezentiranje plakata koje su izradili prethodni dan izradili.

Treći dan bio je terenski. Kako bi se učenici što bolje međusobno upoznali, izmijenili mišljenja, iskustva i dojmove organiziran je izlet na teritoriju svih triju država. Učenici su posjetili gradsku knjižnicu u Čakovcu, Murskoj Soboti i Murakereszturju.

Sve u svemu, ovakav način druženja možemo samo preporučiti i nadamo se da ćemo i sljedeće godine biti pozvani !

objavio: Leona Jug   datum: 8. 7. 2014.