Jesenska svečanost

U petak,19.10. učenici razredne i predmetne nastave obilježili su Dane zahvalnosti za plodove zemlje, Dan kruha i Dan pješačenja izložbom radova i prigodnim priredbama. Tijekom listopada učenici naše škole zajedno  s razrednicima mnogim su istraživačkim projektima, terenskom nastavom i radionicama proučavali prirodu i njezine darove  te literarno, likovno i kreativno izražavali svoje dojmove. Sve što su izradili i naučili predstavili su na priredbi pod nazivom Jesenska svečanost. Izložbeni stolovi bili su krcati istraživačkim radovima i kolačima koje su ove godine ispekle učiteljice razredne nastave i obitelji učenika predmetne nastave.

Učenici prvih razreda obilježili su sva tri Dana u jednom. Svojim malim koracima odvažili su se na veliku avanturu-pješačenje od škole u M. Središću do škole u Peklenici. U pratnji lijepog vremena, stričeka  policajaca i tajanstvenog crnog psa stigli su veseli do svojih domaćina, 2. i 4. razreda u PŠ Peklenici. Domaćini su im sa svojim učiteljicama pripremili juhu od tikve, voćnu salatu i brdo klipića.

Drugi razredi posjetili su seosko imanje i upoznali se sa radovima u polju i plodovima toga rada. Na priredbi su nas razveselili zbornim pjevanjem pjesme o točkicama gljive muhare i recitacijama. Učenici trećih razreda izradili su knjižice sa činkvinama ( kratkim pjesmama) koje su pročitali na priredbi .

Četvrti su se bavili i ozbiljnom temom gladi u svijetu i podsjetili nas da nisu svi takve sreće kao i mi i da mnoga djeca u svijetu pa i u susjedstvu nemaju korice kruha, a kamoli kolače. Odigrali su nam i poučnu scensku igru „Kruh i nogomet“ u kojoj su nam poručili da se kruh mora poštovati. Starčić, kojega je glumio učenik Erik, poručio je djeci da se kruh koji padne na pod mora podići i poljubiti, a ne s njime igrati nogomet.

Učenici predmetne nastave u popodnevnoj priredbi predstavili su svoje razredne projekte. Najmlađi, peti razredi posjetili su gospodarstvo obitelji Bahun i proučavali škotsko govedo. Šesti razredi su na izletu po gornjem i srednjem Međimurju proučavali crkve i sve bitne karakteristike arhitekture i povijesne zanimljivosti dokumentirali u prezentaciji.

Sedmi razredi su posjetili mlin u Žabniku i naučili kako se pravi brašno. Najstariji, osmaši, iskoristili su lijepo vrijeme i prošetali se po Murskom Središću, a u prezentaciji nas obavijestili o važnosti kretanja i boravka na otvorenom. Obilježili su i dan kravate ,18.10.,kada su svi u školu došli s kravatama, a razrednici su ih naučili kako ih zavezati. Svojim tijelima napravili su oblik kravate i fotografirali se iz ptičje perspektive, a razrednike su stavili kao dekor.

Obje priredbe uveličao je i dolazak velečasnog Antekolovića koji je blagoslovio učenike i hranu, a četvrti i sedmi razredi skupili su i donacije u hrani za župni Caritas.

objavio: Leona Jug   datum: 19. 10. 2012.