Dan škole OŠ Mursko Središće pod motom „Sa sobom nosi prijateljstvo“

Jučer smo obilježili Dan škole OŠ Mursko Središće priredbom u Centru za kulturu Rudar na kojoj su učenici i učitelji predstavili svoje književno-umjetničke interese i vještine. Splet glazbe, recitala, plesa, glume i govorničkog umijeća, koji su učenici uvježbavali tijekom školske godine uz svoje mentore, podupirali su iz publike njihovi najbliži i nagrađivali ih velikim pljeskom.

Nestrpljivi su bili već naši prvašići koji su nastupili u nastavku. Pokazali su nam kako zeko pleše, kako se pjeva abeceda, a nasmijali publiku recitacijama Šaljiva pjesma, Slatko đače i Tako se to radi. Učenike su pripremile njihove učiteljice Vesna Čalopa i Andrea Dobranić.
Učiteljice Lidija Vuri i Zvjezdana Balent sa svojim drugašima ne dopuštaju zubu vremena na naše tradicijske pjesme i plesove Ovaj put uživali smo u plesovima Grad se beli i O Jelo Jelice. Pratili su ih tamburaši koje već dugi niz godina poučava učitelj Ivica. Učenici 2.b razreda uz Fašnik i Valentinovo sami su sklepali stihove pjesama Moje srčeko i Kroflini. Moramo priznati da je uz pjesmu Moje srčeko u publici kliznula i pokoja suzica zbog predivne interpretacije učenice Tesse Hrženjak.
Slijedile su dvije solo izvedbe i to učenika Kristijana Turka i Franka Vinka. Franko je interpretirao pjesmu Novi Škrlak Stjepana Jakševca. Kristijan je govorio pjesmu Deda Tonček koju je sam napisao i za koju je bio pohvaljen u projektu „Florijan i ja“ OŠ Domašinec. Mentorice ovih talentiranih učenika su učiteljice Dubravka Posavec i Sanja Vebarić. Učiteljica Mirjana Mošmondor i njezini Mali kajkavci istražili su rodbinske veze i prezentirali ih u srazu modernog i starinskog kroz recitacije Negda i denes i Što je što, što je komu kaj.
Kolaž novog i tradicijskog predstavili su nam treći razredi koje su pripremile učiteljice D. Posavec i L. Vuri. Plesali su i pjevali uz pjesme Ćuk sedi, Raca plava i Kriči, kriči tiček te nam predstavili Špengljarsku igru. Zajedno su pak otplesali na taktove pjesme Barbara Ann.
Dramska družina Klafotači naša su sjajna zvjezdica. Uvijek zanimljivi, kreativni, u trendu. Tako su nam ove godine servirali jednu veliku pouku svojom scenskom igrom Kad te ja bubnem, a ta je da je škola mjesto nulte tolerancije na nasilje. Klafotače vodi učiteljica Željka Žganec.
U školi djeluje i Slovenska družina koju vodi učiteljica Aneja Cafuta. Što su naučili iz slovenskog jezika, ali i onog ljudskog, pokazali su nam kroz pjesmu Gradim prijateljstvo.
Da život nije lak niti jednom galebu, ali da za sve postoji rješenje, majstorskom izvedbom, pokazao je Erik Črešnjovec svojim monologom iz knjige Galeb Jonathan Livingston. Erik je sudjelovao na Lidranu, a pripremala ga je učiteljica Srebrenka Puklavec Trstenjak.
Veliki završetak pripremile su nam mažoretkinje iz Udruge mažoretkinja Mursko Središće i breakdanceri Plesne šole Zeko iz Slovenije. David Pahor i Filip Kovačič svojim vratolomijama oduševili su sve prisutne. Mentorice mažoretkinja su Lucija Mutvar Bedić i Petra Bedić.
I na kraju, čitav program priredbe je sjajno tematski povezala, isplanirala i pazila da sve bude u najboljem redu učiteljica Sonja Vršić, a za druženje učitelja, djelatnika i kolega umirovljenika pobrinula se učiteljica Ksenija Bilas. Svim učenicima, učiteljima, stručnim suradnicima i djelatnicima škole čestitke na uspješnoj organizaciji, a roditeljima, skrbnicima i članovima obitelji veliko hvala na podršci!

objavio: Leona Jug   datum: 26. 5. 2023.