Kak su popevali, igrali i plesali naši stari

Već četvrtu godinu zaredom OŠ Mursko Središće provela je projekt Upoznajmo naš grad čiji je cilj upoznavanje učenika s glazbenim, povijesnim,kulturnim, geografskim i prirodnim aspektima Grada Mursko Središće. Dosadašnje teme bile su: Rudarstvo, Mursko Središće– Staro trgovište i U kapi vode – rijeka prijateljstva.

U petak, 20.svibnja održan je ovogodišnji projektni dan s temom Kak su popevali, igrali i plesali naši stari.

Cilj  projekta  bio je  upoznati popevke, glazbu, ples i skoro zaboravljene igre našeg mjesta i ljudi, dok je osnova čitavog projekta međunarodna suradnja učenika i kreativno učenje kroz stvaralački rad.

Na projektu su sudjelovali učenici  šestih, sedmih i osmih razreda naše škole i gosti učenici sedmih razreda iz ovih škola: OŠ Sveti Martin na Muri, OŠ Vratišinec, OŠ Selnica, OŠ Podturen, OŠ Draškovec, DOŠ Lendava, OŠ III Murska Sobota i OŠ Serdehel.

Projekt   je započeo razgovorom o starim popevkama i plesovima te nam je o toj temi i o kulturnom amaterizmu u našem gradu pričao gospodin Liklin Franjo, dugogodišnji voditelj folklorne sekcije KUD-a Mura. O prvom pjevačkom zboru koji je osnovan 1927. u Murskom Središću i o svojoj pjevačkoj karijeri pričao nam je Ivan Palnec. Nakon intervjua učenici su krenuli na orijentacijsko trčanje po gradu gdje su na pojedinim kontrolnim točkama morali odgovarati na pitanja vezana uz ovogodišnju temu.

Nakon ručka, u 14 sati krenule su radionice. Učenici su sudjelovali u folklornoj, glazbenoj, dramskoj, likovnoj, biološkoj,novinarskoj i knjižničarskoj grupi. Roditelji učenika Preksavec Zdravko i Štefan Jambrošić te Vlado Hozjan i Tihomir Radiković naučili su nas izrađivati svirale iz vrbe i stolčeke i lampaše iz biljke setinca  kakve su često sami u igri u prirodi izrađivali naše bake i djedovi.

Članovi biološke grupe koju je organizirala učiteljica Branka Beuk na zanimljiv način su prezentirali kako nastaje zvuk i glas i kakve se fizičke aktivnosti događaju kod pjevanja. Likovna grupa pod vodstvom učiteljice Ane Vidović slikala je svirale koje su izrađivali na glazbenoj radionici. Novinarska grupa pratila je sva događanja i izradila bilten. Sudionici glazbeno-dramsko-folklorne radionice osmislili su čitav program.Učiteljice Zvjezdana Balent i Lidija Vuri naučile su naše učenike i goste plesati tradicionalne međimurske plesove u kolu i paru. Sviranje na izrađenim sviralama i rogovima vodio je učitelj glazbene kulture Ivica Majsan, a učiteljica Željka Žganec  vodila je dramsku grupu i pripremila kratku glazbeno-scensku igru Mijaukanje i cijukanje.Knjižničarska grupa je zajedno s gostima proučila knjigu Kneja Lidije Bajuk-Pecotić i praslavenske motive te smislila priču i izradila multimedijsku slikovnicu „Muroš i vile Dekle“.

Svi radovi prezentirani su na priredbi na kraju još jednog uspješno završenog projektnog dana.

objavio: Leona Jug   datum: 26. 5. 2011.