LJUBAV U POKRETU

Poštovani roditelji,

od veljače/ožujka 2017. g. kreće s provedbom program

“Ljubav u pokretu”

Program „Ljubav u pokretu“ namijenjen je učenicima 5. razreda, a svoje uporište za provedbu ima u programima i propisima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta:

zdravstveni odgoj (teme iz modula Živjeti zdravo – zaštita mentalnog zdravlja, te teme iz modula Prevencija nasilnog ponašanja i teme iz modula Prevencija ovisnosti).
preventivni programi: Prevencija nasilnog ponašanja učenika, te Prevencija zlouporabe sredstava ovisnosti.
građanski odgoj - teme koje se odnose na donošenje pravila; socijalne vještine kao što su upravljanje emocijama, timski rad, dostojanstvo i samopoštovanje, dakle najviše društvena dimenzija kao tematsko područje

Program se sastoji od kreativnog grupnog rada s 10-12 učenika (5.a i 5.b) i 10-12 učenika (5.c i 5.d ) kroz 10 – 12 radionica koje vodi educirani stručni suradnik pedagog (od veljače do kasnog proljeća 2017.).

Ciljevi u radu s djecom

- poticati razvoj potencijala i zdrav razvoj djece

- osigurati zaštitu prava i dobrobiti djece

- omogućiti razvoj samopoštovanja i samopouzdanja

- stvoriti predispozicije za usvajanje kvalitetnih oblika vršnjačkog druženja i zabave i odupiranje negativnim vršnjačkim pritiscima

- sprječavati razvoj nasilja i ovisnosti

- poticati prijenos s djeteta na dijete kvalitetnih oblika druženja i zabave bez potrebe za dokazivanjem pred vršnjacima i s pozitivnim osjećajem pripadnosti, samopoštovanja i radosnog prihvaćanja sebe i drugih.

Metode rada

- ponajviše su korištena znanja i iskustva ekspresivnih tehnika iz područja:

- art terapija (likovne tehnike i metode rada)

- psihodrama (dramske tehnike i metode rada)

- psihoterapija pokretom i plesom (plesne tehnike i metode rada)

Teme radionica:

Razvijanje povjerenja i grupne povezanosti (upoznavanje, donošenje pravila, upoznavanje s načinom rada u radionicama)

Samopouzdanje i samopoštovanje (poštivanje sebe i poštivanje drugih)

Socijalne vještine, verbalna i neverbalna komunikacija i utjecaj na odnose

Prepoznavanje i izražavanje osjećaja, empatija

Nošenje s ljutnjom i samokontrola

Nenasilno rješavanje sukoba

Nošenje s negativnim pritiskom grupe

Razvijanje vještina obrane (negativni nagovori)

Program je predstavljen učenicima na satima razrednog odjela, a održavat će se prema dogovoru nakon redovne nastave (prijepodnevna smjena) srijedom, četvrtkom ili petkom (potrebno je dogovoriti termin nakon što se utvrdi broj učenika).

Razgovarajte s djecom, ukoliko želite da se učenik/ca uključi u program može mi se javiti, a Vi ćete biti pozvani na roditeljski sastanak kako bih Vas dodatno upoznala s programom.

U prilogu možete pogledati slike od prošle godine.

Pedagoginja: Marija Zadravec Kvakan

objavio: Leona Jug   datum: 14. 2. 2017.