NAŠ MALI KAJ

Osnovna škola Mursko Središće, 20. studenoga, po dvanaesti je put bila domaćin kulturno umjetničke manifestacije međunarodnoga karaktera Naš mali kaj. U početku zamišljen kao susret mladih pjesnika, Naš mali kaj obogaćivao se iz godine u godinu novim aktivnostima i natječajima pa ne čudi da svake godine broji sve više sudionika iz Međimurske i Varaždinske županije te susjedne nam Slovenije. Ovaj vrijedni projekt pokrenula je profesorica Sonja Vršić radi očuvanja i isticanja vrijednosti „domače kajkavske reči“ .

Oko 180 učenika te 50 mentora iz čak 27 osnovnih škola (OŠ Belica, OŠ Belica, PŠ Gardinovec, OŠ dr. V. Žganca, Vratišinec, OŠ Strahoninec, 1. OŠ Čakovec, PŠ Krištanovec, OŠ Gornji Mihaljevec, III. OŠ Čakovec, OŠ Sv. Martin na Muri, OŠ Sveta Marija, OŠ I.K.Sakcinskog Ivanec, PŠ T. Ujevića Salinovec, II. OŠ Čakovec, OŠ Goričan, OŠ T. Goričanca, Mala Subotica, OŠ Štrigova, OŠ Grad, SLO, OŠ J. Horvata Kotoriba, OŠ Orehovica, OŠ Kuršanec, OŠ V. Nazora Pribislavec, OŠ I.G. Kovačić Sv. Juraj na Bregu, Pleškovec, OŠ Kneginec Gornji, OŠ Andrije K. Miošića, Donja Voća, OŠ "Petar Zrinski" Šenkovec, OŠ Podtruren, OŠ Selnica, Dvojezična osnovna šola I Lendava, OŠ dr. Ivana Novaka, Macinec i OŠ Mursko Središće) prijavilo se te odazvalo na ovogodišnji natječaj.

U prvom su dijelu manifestacije učenici pokazali svoje umijeće i nadarenost u sedam različitih radionica: jezičnoj (voditeljice Mirjana Mošmondor, Leona Jug), radionici animiranog filma (voditeljica Jasminka Bijelić Ljubić), multimedijalnoj (voditeljica Ljiljana Ille), dramskoj (voditeljica Jelena Dokleja), fotografskoj (voditelji Davor Žerjav i Davorin Mance), glazbenoj (voditelji Ivica Majsan i Marija Trstenjak) te etno radionici (članice KUU Seljačka sloga iz Nedelišća).

U okviru programa, nakon prezentacije radionica održan je jezični kviz Kaj smo pozabili. Nakon niza raznolikih pitanja od deset tročlanih ekipa  najuspješnija je bila ekipa "Zlevanke" iz OŠ dr. Ivana Novaka Macinec.

O fotografskom  natječaju  Međimurska hiža  govorio je fotografski stručnjak Davor Žerjav. Na natječaj se prijavilo 20 učenika, a stručni je žiri sve pristigle radove ocijenio iznimno kvalitetnima.

U završnom dijelu programa sudjelovali su učenici prijavljeni na literarnom natječaju Zviraju reči i na glazbenom natječaju Pesma zvoni. Na literarni natječaj  Zviraju reči pristiglo je 15 kajkavskih  pjesama različitih tema, a mali su ih pjesnici vrlo uspješno javno kazivali. Na glazbeni natječaj Pesma zvoni pristiglo je 14 radova, a sudionici od prvog do osmog razreda uspješno su svoje odabrane kajkavske pjesme izveli pred publikom. Mnogima je to bio prvi nastup pa će im, vjerujemo, još dugo ostati u pamćenju.

Osim ravnatelja Elvisa Šarića i voditeljice projekta Sonje Vršić, u organizaciji su sudjelovali Srebrenka Puklavec Trstenjak, Maja Hajdarović, Nenad Hajdinjak, Karmen Srpak, Aleksandra Sklepić, Leona Jug, Ivica Majsan, Biserka Hren, Goran Kreminski te Morena Mikolaj. Izniman trud svih učitelja i djelatnika OŠ Mursko Središće bio je obogaćen  i donatorskom podrškom.

Dvanaesti Naš mali kaj završen je podjelom zahvalnica i prigodnih poklona, zajedničkim fotografiranjem i saznanjem da  takvi susreti čuvaju "kaj" i daju poticaj mladima da se izražavaju i stvaraju na svojoj "domačoj reči".

objavio: Nenad Hajdinjak   datum: 23. 11. 2015.