10. travnja - Međunarodni dan pješačenja

Pješice ili biciklom u školu

Većina učenika i učiteljica razredne nastave došla je u školu pješice. Učiteljica M. Mošmondor donijela je fotografije učenika pješaka i zanimljiv tekst o višestrukoj vrijednosti pješačenja.

Opravdanost „akcije“

Danski istraživači ustanovili su kako djeca koju roditelji voze u školu imaju slabiju koncentraciju od onih koji hodaju ili bicikliraju do svog “radnog mjesta”.
Osim što na taj način “vježbaju” svoju samostalnost, djeca koja pješke idu u školu smanjit će svoj rizik od pretilosti i na jednostavan se način zaštititi od ove javno-zdravstvene epidemije modernog doba. Jednako tako će i osigurati bolji uspjeh u školi.
Mjerili su razinu koncentracije mališana i ustanovili kako su se bolje koncentrirali oni koji su u školi išli pješke ili biciklom, usporedno s rezultatima njihovih kolega koje su roditelji vozili u školu.
Ovi su rezultati iznenadili stručnjake, koji su se prvotno koncentrirali na učinak doručka na sposobnost koncentracije učenika.
“Rezultati su pokazali da doručkovanje i ručanje utječu na razinu koncentracije, ali ne toliko u usporedbi s vježbom. Tako se sposobnost koncentracije učenika trećeg razreda koji vježba i biciklom ide u školu povećava i jednaka je onoj učenika koji je pola godine napredniji u svom školovanju“, objasnio je Niels Egelund, jedan od autora istraživanja.
K. Horvat

objavio: Leona Jug   datum: 10. 4. 2015.