UPOZNAJMO NAŠ GRAD: 130 GODINA DVD-A U MURSKOM SREDIŠĆU

U sklopu projekta „ Upoznajmo naš grad“ koji se već petu godinu za redom provodi u našoj školi, ove smo se godine bavili temom vatrogastva. Projekt „ Upoznajmo naš grad“ međunarodnog je karaktera i općeniti mu je cilj predstavljanje i upoznavanje grada kroz suradničko učenje i druženje učenika. Provodi se već petu godinu s ciljem proučavanja osnovnih povijesnih, geografskih i turističkih značajki kao i kulturne i prirodne baštine grada Mursko Središće.

Povijest vatrogastva kao organiziranog sustava obrane od požara u Murskom Središću seže do 1882. godine. Projektni dan započeo je 4. svibnja okupljanjem učenika gostujućih škola. Osim škola s područja Međimurja pridružili su nam se i učenici iz Dvojezične škole Lendava i OŠ Nikola Zrinski iz Lentija. Učenici su se mogli uključiti u sedam radionica: geografsku, povijesnu, likovnu, jezičnu, literarnu, novinarsku i radijsku. Na radionicama se tijekom prijepodneva istraživalo o povijesti vatrogastva, izrađivao vatrogasni rječnik, slikalo, izlazilo na teren u prostorije DVD Mursko Središće i kao najvažnije družilo.

Nakon prezentacije istraživanja s radionica cijela se manifestacija preselilia na teren NK Rudar gdje su se učenici ekipno natjecali u gašenju požara brentačama. Ova vježba naročito im se dopala jer je bila natjecateljskog karaktera, poticala timski rad i zajedništvo.  Naročito su se potrudili članovi DVD Mursko Središće koji su sve pokazne vježbe organizirali besprijekorno, a i čitav su nam tjedan stajali na raspolaganju za istraživački rad. Pokazali su nam novo vatrogasno vozilo i načine gašenja požara vodom, pjenom i uz pomoć vatrogasnog vozila.

Čitav je dan bio aktivan, suradnički, ispunjen smijehom učenjem i zabavom. Do sljedeće godine pozdravljamo vas parolom vatrogasaca: „Vatru gasi, brata spasi!“

Tekst napisala: Leona Jug

objavio: Leona Jug   datum: 8. 5. 2012.